Niezwykłe Muzea #1 Muzeum Mleka w Grajewie

Popijam rozpuszczalną kawę z mlekiem (no oczywiście!) z kubka, który dostałam jakieś dwa lata temu w Centrum Tradycji Mleczarstwa w Grajewie i piszę nową notatkę o tym wspaniałym miejscu. Wybrałam się tam po raz kolejny, tym razem nie z trzyletnim chrześniakiem, a odrobinę starszym, bo z dwudziestopięcio letnim dzieckiem. O wcześniejszej wizycie pisałam na innej platformie, z którą już nie współpracuję, dlatego nie będę dodawać linku. Opiszę swoje wrażenia od nowa, bo jak widać na poniższym obrazku, jestem (nadal) największą fanką tego miejsca.

Gdzie?

Grajewo – mała miejscowość w województwie Podlaskim na pograniczu Mazur. Moje rodzinne miasto, w którym rządzi przemysł. I to tu znajduje się Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL, największy producent mleka i wyrobów mleczarskich w Polsce. Nic dziwnego, że w mieście mamy też Muzeum Mleka, bo jego produkcją/dystrybucją/sprzedażą możemy się szczycić. Ja zawsze mam w lodówce Łaciate jako lokalna patriotka. Ilu z was też je pije?

Konkretny adres niezwykłego muzeum to: ul. Konstytucji 3 Maja 36 (19-200 Grajewo). Łatwo je znaleźć, wystarczy wyjechać za szpital i szukać budynku, który swoją bryłą przypomina nowoczesną stodołę. Zobaczycie też ławki krowy, o takie:

Co?

Zastanówcie się, jak może wyglądać muzeum mleka? Moje pierwsze wyobrażenie o nim nie pasowało do mojej kreatywnej głowy. Myślałam o białych ścianach i nudnych opisach. Nic bardziej mylnego. Projektanci ugryźli temat idealnie! Postawili na multimedialne rozwiązania, dużo kolorów i wymagające interakcji od zwiedzających zabawy. Mnie najbardziej urzekły odniesienia do sztuki, reprodukcja Jean Fouqueta na ścianie, gry z obrazami artystów takich jak np. Vermeer.

Co jeszcze tam znajdziemy? Sztuczną krowę, którą można wydoić. Więc jeśli jesteś z większego miasta, a krowę zobaczyłeś pierwszy raz na żywo na wycieczce szkolnej w podstawówce, i na pewno nie miałeś okazji tego wcześniej spróbować – Muzeum Mleka oferuje taką atrakcję. Tak jak odwiedziny w Barze Mlecznym, który niestety jest tylko ekspozycją, ale jak ładną! Przy stoliku nie zjesz, ale obejrzysz fragmenty starych komedii.

W Muzeum Mleka każdy znajdzie coś dla siebie. Ja jestem humanistką, więc nie spędziłam większości czasu przy mikroskopie i wzorach chemicznych, które znajdziecie w jednej z sal. Ale ścisłe umysły na pewno się ucieszą z takiej możliwości. Po dwóch latach w muzeum pojawiła się też sala kinowa, do której koniecznie zabierz swoją pociechę, na miłe dla oka animacje.

Jeśli po wizycie w Centrum Tradycji Mleczarstwa będziesz miał niedosyt zabawy, wykorzystaj zebrane podczas zwiedzania kartki np. z instrukcją, jak złożyć krowę z origami (ja już próbowałam), przepisami na maseczki czy toniki do twarzy na bazie mleka i inne.

Jak?

Wystarczy kupić bilet za 16 złotych w przypadku osoby, której dowód świadczy o dorosłości – na miejscu przekonasz się, że nadal jesteś dzieckiem. Cennik się nie zmienił od mojej ostatniej wizyty. Najtańszą opcją jest wyjście grupowe. Czy ktoś z Trójmiasta pisze się na wycieczkę do Grajewa? Jeśli tak, mogę ją zorganizować :).