Co czytałam ostatnio

Pierwszy kwartał 2019 roku był dla mnie pracowity i niewiele miałam czasu na słodkie lenistwo przy książce. Przeczytałam zaledwie kilka pozycji, ale za to jakich! Miałam farta w ciągu tych trzech miesięcy – żadna książka, po którą sięgnęłam nie okazała się zła.

1. Pokonać mur. Wspomnienia Marina Abramović

Po autobiografię sięgnęłam, dlatego że planowałam jechać na wernisaż jej wystawy (o czym już chyba cały świat wie). Nie mogłam pojechać nieprzygotowana. Marina jest tak ciekawą osobą, że śmiem twierdzić, że nawet osoba nieinteresująca się sztuką, dałaby się wciągnąć w treść jej autobiografii. Przyjemnie się czytało.

2. Szklany klosz Sylvia Plath

Tej książki nie powinno czytać się w trakcie rozstania. Jest ryzyko, że jak jej bohaterka pogrążymy się w smutku i zrobimy coś głupiego, jak na przykład powrót do swojego byłego (tak, przerabiałam to na początku roku, nie polecam tej opcji).

A tak zupełnie poważnie – książka jest prześwietna. Pokazuje obraz kobiety, która nagle przestaje chcieć żyć, mimo że świat stoi przed nią otworem. Bohaterka próbuje targnąć się na swoje życie. Zupełnie jak jej autorka, która jakiś czas po wydaniu książki popełnia samobójstwo.

3. Lukier Malwina Pająk

Polska nowość na rynku wydawniczym. Opis sugeruje, że jest to książka obyczajowa, jakich wiele. Spodziewałam się czegoś lekkiego, co wezmę do pociągu i skończę czytać zanim będę na stacji końcowej. A tu takie zaskoczenie. Dwie bohaterki, obie prezentują zupełnie inny świat. Jedna sprzedaje narkotyki, pracuje w gastronomi, chce uciec od problemów rodzinnych. Druga zarabia dobre pieniądze w korporacji, ma piękne ciuchy, mieszkanie i zostawia ją mąż. Jakkolwiek banalnie to brzmi, jest świetnie opowiedzianą historią. O bohaterkach myślałam jeszcze przez kilka dni od skończeniu lektury. Chciałabym wiedzieć, co teraz robią.

4. Mars room, Rachel Kushner

To jest książka, którą zdecydowanie powinniście przeczytać. Coś zupełnie innego niż Orange is the new black, mimo że główna bohaterka też jest więźniarką. Czy słusznie skazaną na podwójne dożywocie? Opinia na ten temat należy do czytelnika. Książka jest pełna retrospekcji, które pozwalają nam poznać życie i motywy tancerki z nocnego klubu, która odbywa wyrok w amerykańskim więzieniu. O tej lekturze też myśli się jeszcze kilka dni po przeczytaniu.

5. Jak przestać czuć się do dupy Andrea Owen

SERIO. Przeczytałam książkę osoby, która jest coachem. Serio, przeczytałam książkę o tym tytule. No cóż, ja wiedzę (również życiową) czerpię z książek, więc po kilku miesiącach słuchania, jak beznadziejna jestem, postanowiłam zastanowić się, czy jest na to jakaś rada. By znowu uwierzyć, że jestem super, wspaniała. A jestem! Więc jeśli czujesz się do dupy, jak czułam się ja kilka miesięcy temu, to kup, pożycz, przeczytaj. Czy coś mi dała ta czytanka? Nie wiem, nadal nie lubię mówców motywacyjnych, ale z pewnością rozszyfrowałam niektóre swoje zachowania, o których nie miałam pojęcia. I zaczynam uciszać swojego wewnętrznego krytyka.

6. Pestki Anna Ciarkowska

A czy w tobie rośnie jakaś pestka? We mnie tak, od bardzo dawna. Miałam chyba dziesięć lat, gdy pierwszy raz odkryłam, że coś ze mną jest nie tak, gdy pierwszy raz w życiu miałam stany lękowe i nie mogłam spać, bo ciągle płakałam. Nie rozumiesz skąd bierze się depresja? Nie rozumiesz ludzi, którzy nie mogą wstać z łóżka i po prostu wziąć się w garść? Masz prawo nie rozumieć, nigdy tego nie czułeś. Możesz nie wiedzieć, jak ciężko jest z tym żyć. Anna Ciarkowska ubiera depresje w słowa, również te pierwsze które mogły sprawić, że wie czym jest.

7. Buszujący w zbożu J. D. Salinger

Wróciłam do szkoły i czytam lektury. O tej książce pamiętałam tylko tyle, że mi się podobała, gdy czytałam ją pierwszy raz. To było w gimnazjum, jakieś 12 lat temu. To zachwycające, że zapomniałam o czym jest. A jest o nastolatku, który czwarty raz wyleciał ze szkoły. Buntownik, który wielu rzeczy w świecie nienawidzi, dużo fantazjuje. Na moje oko jest psychopatą, ale co ja tam wiem, nie jestem psychologiem. Za drugim przeczytaniem też mi się podobała, ale chyba już w inny niż kilkanaście lat temu sposób.

8. i 9. Roślinny Patrol Ewa Wojtowicz i Jak nie zabić swoich roślin Nik Southern

Kupiłam dużo roślinek, doniczek i ziemi. Kwiaty przesadziłam ze sklepowych osłonek i postawiłam w różne miejsca w domu. Ale co dalej? Żyć z kwiatkami trzeba umieć. Trzeba poznać ich potrzeby i pamiętać jak o nie dbać. A skąd czerpać wiedzę? Z książek. Kupiłam dwa piękne wydania (pełne pięknych zdjęć i ilustracji), które służą mi za roślinne biblie i mają pozwolić moim kwiatom żyć ze mną jak najdłużej. Po lekturze obu książek można pokochać kwiaty! Ale ta pierwsza, polskiej autorki, moim zdaniem jest o wiele lepsza. Ma więcej praktycznych rad i jest bardziej rzeczowa. W drugiej, niektóre informacje są powielane i chyba miała być zabawna, ale w przekładzie nie wypada to tak „fajnie”. Do obu będę wracać.

10. Nie ma co się obrażać. Nowa polska ilustracja , Patryk Mogilnicki

O czym marzy Monika Wiśniowa? By kiedyś jej ilustracje i nazwisko było częścią takiego albumu. Chciałabym odpowiadać na te same pytania, na które odpowiadali Patrykowi Mogilnickiemu najlepsi polscy ilustratorzy. Tymczasem, dopóki zaczynam pracować na swoje nazwisko, inspiruję się pracą innych, doświadczonych ilustratorów. Książka jest piękna, inspirująca i marzyłam by mieć ją na regale w swoim salonie.

Opublikował/a

Urodziłam się z poczuciem, że powinnam być gwiazdą rocka. Próbuję żyć w ten sposób, mimo braku muzycznych talentów. Zarabiam na życie rysując, fotografując i pisząc. Odpoczywam w pracy. Podróżuję, by odkrywać świat i siebie. W torebce zawsze mam jedną lub dwie książki, od których nie mogę się oderwać. Nie poznaję ludzi na ulicy, bo głowę mam zawsze w chmurach.

3 myśli w temacie “Co czytałam ostatnio

  1. Lubię filmy i książki, którymi się żyje jeszcze jakiś czas. Już zaczynam szperać. Zainteresowały mnie mocno trzy tytuły. Dzięki za ciekawe recenzje i pomysły na dobrą lekturę. Pozdrawiam☺

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s