Krótka historia ilustracji narysowanej dla magazynu Prestiż. Gdańska Patrycjuszka XXI wieku. #mojapraca

W czerwcowym numerze miesięcznika Prestiż pojawiła się moja ilustracja. Wzięła udział w Pojedynku Rysowników redagowanym przez Michalinę Domoń. Ja i Sylwia Kasprowicz przygotowałyśmy swoją odpowiedź na temat I love Gdańsk.

Moja ulubiona kawiarnia W starym kadrze w Gdańsku mieści się na ulicy Lewandowej. To tam, kiedyś, przy dobrej kawie, pisałam któryś z postów na bloga, gdy jedna z dwóch przymierzających się do wyboru stolika kobiet, spytała chłopaka z obsługi, czemu na ścianie namalowano patrycjuszkę (nie nazywając jej patrycjuszką, nie sądzę, by wiedziała, kogo przedstawiono na reprodukcji). Odpowiedział, że to przecież symbol Gdańska. Mimo że kobieta wyraźnie nie była zadowolona z odpowiedzi (jak i z wielu innych rzeczy, chyba taki typ osobowości), chłopak miał rację. Nie trzeba iść daleko od kawiarni, by dostać się do Muzeum Narodowego, w którym oprócz Memlinga, możemy podziwiać cudowne malarstwo gdańskie. W zbiorach muzeum znajduje się Portret gdańskiej patrycjuszki z 1598 roku, autorem którego jest Anton Möller. Śmiało można uznać go za symbol Gdańska, a jego reprodukcjami ozdabiać wnętrza kawiarni! 

Portret gdańskiej patrycjuszki, Anton Moller, 1598 r.

Niedługo po tej sytuacji dostałam propozycję przygotowania rysunku na bitwę ilustratorów. Gdy usłyszałam, że praca ma dotyczyć Gdańska, a jej tematem jest „I love Gdańsk”, od razu wiedziałam, co narysuję. Gdańską patrycjuszkę, symbol Gdańska, tyle że osadzoną w XXI wieku. Jak już pewnie zauważyliście, lubię rysować stare dzieła w nowej, mojej wersji. I tak było tym razem. Poszłam do Muzeum Narodowego, by kolejny raz spojrzeć na oryginał obrazu. Postanowiłam swoją patrycjuszkę ubrać w rockowym stylu. I narysować ją na tle symbolicznych gdańskich budowli. Sami oceńcie, jak wyszło:

Gdańska patrycjuszka XXI wieku, Monika Wiśniowa, 2019 r.

A jeśli nie mieliście okazji przeczytać trójmiejskiego wydania „Prestiżu” z czerwca, poniżej wklejam wam 72 stronę, na której mogliście znaleźć moją ilustrację i moje odpowiedzi na kilka pytań: