Najlepsze książki na zbliżającą się zimę

Kończy mi się miejsce na kolejnym regale, a coraz to ciekawszych książek wciąż przybywa. Powinnam zabronić sama sobie wchodzenia do księgarni, ale… to jest silniejsze ode mnie. Sprawdziłam, jakie nowości wydawnicze (i nie tylko) są warte uwagi podczas długich, zimowych wieczorów, zbliżających się nieubłaganie. Sprawdźcie moją listę pozycji, które akurat czytam, albo zamierzam przeczytać i pakujcie się pod kocyk z ciepłą herbatą, by z przyjemnością zanurzyć się w lekturze (to mój plan na spędzenie końcówki listopada i całego grudnia i stycznia).

P.S. Nie przeczytacie tu (jak wszędzie) o Tokarczuk i Szczygle. O nowym Żulczyku też nie.

Ani złego słowa Uzodinma Iweala

Opowieść o synie nigeryjskich imigrantów, który odkrywa, że jest homoseksualny. Szuka swojej tożsamości, w czym nie pomaga mu konserwatywne wychowanie. Temat jest trudny, ale to jakim językiem posługuje się Uzodinma nie pozwala odciągnąć się od lektury.

Brud David Vann

Po lekturze Legendy o samobójstwie Vanna miałam ciarki przez kilka następnych tygodni. Do Brudu boję się zajrzeć, bo wiem, że jeśli to książka Vanna, to mogę spodziewać się po niej dosłownie wszystkiego. Pobiegłam do księgarni po nią od razu, jak tylko dowiedziałam się, że weszła do sprzedaży, ale jeszcze jej nie przeczytałam. Zostawiam to sobie na później, jak pyszny deser. Ostrzegam, David pisze pięknymi słowami o ciężkich tematach, które mogą wbić w krzesło i zostaną nam w głowie na zawsze. Brud jak i Legenda opowiada o rodzinnych, trudnych relacjach.

Pozwólcie pieskom przyjść do mnie Bolesław Chromry

Polecam książkę, której treści (jeszcze) nie znam, mimo że słyszałam o niej negatywne opinie. Zanim jednak je potwierdzę, muszę sama się przekonać, czy są słuszne. Bolesława Chromrego poznałam osobiście w minione wakacje przy okazji pracy w CSW Łaźnia. Dlatego z ciekawością zerkam w stronę jego powieści. Chromry jest polskim rysownikiem i autorem powieści graficznych. Witkowski (pisarz, którego mimo ekscentrycznej medialnej osobowości lubię za dorobek literacki) ocenił ten tytuł jako fantastyczny i z zaskoczeniem stwierdził, że dziwi go, że rysownik i artysta potrafi pisać. Jeśli interesuje was tematyka mieszczańskiego życia w Polsce, koniecznie sprawdźcie.

Lista Dziennik 2005 Anda Rottenberg

O Andzie już kiedyś pisałam. Polecałam jej wcześniejszy dziennik, który powstawał podczas jej pobytu w Berlinie. Nowa książka Rottenberg dotyczy dziennika, który powstawał od pierwszego dnia po opublikowaniu listy w 2005 roku, która wstrząsnęła mediami. Lista to dziennik z dni od opublikowania listy do momentu, w którym Rottenberg uzyskuje status pokrzywdzonej. 6 miesięcy. Ja nie mogłam się oderwać.

Maszyny takie jak ja Ian McEwan

Z tym autorem nie miałam nigdy doczynienia i nie wiem, czego mogę się spodziewać. Przyciągnęła mnie do tej książki okładka. A później opis. Książka opowiada o sztucznej inteligencji w postaci robota, który trafia do domu Charliego i jego dziewczyny. Robot Adam, jednak dosyć szybko staje się źródłem konfliktów. Mam nadzieję, że zdobywca Bookera, zaciekawi mnie tą pozycją na tyle, że polubię styl jego pióra i wciągnę się w jego powieści.

Odkryj swoje wewnętrzne dziecko Stefanie Stahl

O sobie uczę się z książek, ostatnio też psychologicznych, które pozwalają mi zauważyć wiele rzeczy w swoich zachowaniach, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Dlatego przynajmniej raz na trzy miesiące sięgam po conajmniej jedną taką pozycję. Nie wiem, kiedy odkryłam taki rodzaj literatury, ale zupełnie mnie zafascynował. Wewnętrzne dziecko – nigdy wcześniej nie spotkałam się z tym określeniem, a okazuje się, że zaprzyjaźnienie się z nim, może być pomocne w znalezieniu równowagi życiowej. Czy książka pomaga? Jestem pewna, że żadna lektura nie zastąpi psychoterapii, ale może być jej dobrym uzupełnieniem.

Krótka wymiana ognia Zyta Rudzka

To nie jest książka na raz, na wieczór, do zapomnienia. To jest książka, którą czyta się dla cieszenia się jej językiem, stylem. Pełna niedopowiedzeń, metafor. Raczej dla czytelników wymagających. Nie stoi u mnie na regale między obyczajówkami. A jednak ją polubiłam.

Płotka Lisa Brennan-Jobs

Nie przepadam za biografiami, ale kupiłam Płotkę. Córka Steve’a Jobsa rozlicza się z przeszłością, z trudem dzieciństwa. Była niechcianą córką bogatego i znanego ojca. Opisuje swoją młodość z fotograficzną pamięcią, wspomina sytuacje, w których ojciec pojawiał się w jej życiu. Co ciekawe, w sieci czytałam zapowiedzi tej książki, w których wspominano, że po jej lekturze, już nigdy nie spojrzy się na Jobsa w ten sam sposób. Nie znałam go i niewiele o nim wiem, więc nie chcę podzielać tego zdania. W każdym razie, Płotkę warto przeczytać dla samego języka. Lisa jest dziennikarką i pięknie operuje słowem. O ile nie lubię autobiografii, tą przeczytałam z chęcią.

Miedziaki Colson Whitehead

Jeszcze nie czytałam, ale podobno historia jest bardzo mocna (styl już niekoniecznie – to jednak ocenię później). Streszczając opis z okładki, książka opowiada o przyjaźni dwóch chłopców, którzy trafiają do zakładu poprawczego, jeden z nich to ciemnoskóry Elwood. „Miedziak”, czyli ośrodek wychowawczy, do którego trafia, to miejsce, w którym wychowankowie są katowani, molestowani i pozbawieni godności. Temat na pewno nie jest lekki, więc wydaje mi się że warto po nią sięgnąć.

Jak nie zostałem poetą? Szczepan Twardoch

Nie jestem obiektywna, jeśli chodzi o książki Twardocha, ale 90 procent moich znajomych i osób, którym Twardocha poleciłam, podziela moje zdanie. Po lekturze Króla i Królestwa, w oczekiwaniu na kolejną powieść polskiego prozaika, warto zajrzeć do jego zapisków, dziennika, które są drugim takim tworem w jego karierze. W Wielorybach i ćmach pierwszy raz zetknęłam się z myślami pisarza, teraz mam szansę poznać je po raz kolejny.

Opublikował/a

Urodziłam się z poczuciem, że powinnam być gwiazdą rocka. Próbuję żyć w ten sposób, mimo braku muzycznych talentów. Zarabiam na życie rysując, fotografując i pisząc. Odpoczywam w pracy. Podróżuję, by odkrywać świat i siebie. W torebce zawsze mam jedną lub dwie książki, od których nie mogę się oderwać. Nie poznaję ludzi na ulicy, bo głowę mam zawsze w chmurach.

2 myśli w temacie “Najlepsze książki na zbliżającą się zimę

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s