Co robić w domu, by nie umrzeć z nudów?

Umówmy się, w trakcie ogłoszonej niedawno pandemii warto zostać w domu przez co najmniej dwa tygodnie. Sytuacja w Polsce jeszcze jest pod kontrolą, ale nie wiemy jak to się wszystko potoczy. Skoro zamykane są szkoły, uczelnie, odwoływane imprezy masowe, a większość ludzi zostaje oddelegowanych do pracy zdalnej, to warto stosować się do zaleceń i nie wychodzić ze swoich czterech ścian. Łatwo mi mówić, pracuję zdalnie od roku i wiem, z czym to się je. Oczywiście, nie pracuje się 24h na dobę, więc co robić z pozostałym czasem? Jak nie umrzeć z nudów? Uwierzcie mi, jest cała masa rzeczy, które można robić w domu.

Zrób to na co nie miałeś ani czasu, ani ochoty do tej pory

Wiem, że nie zaczynam od najprzyjemniejszej rzeczy, ale skoro utknęliśmy w domach (mam nadzieję, że jednak jesteście odpowiedzialni i nie biegacie teraz po centrach handlowych i pubach), to warto zająć się tym, czego do tej pory nie mieliśmy ochoty zrobić. Można w końcu posprzątać garderobę, naprawić karnisz, czy ułożyć alfabetycznie książki (jeśli kiedykolwiek chciałeś mieć ułożone alfabetycznie książki). Sprzątanie i reperowanie zajmuje zawsze dużo czasu i zazwyczaj nie mam jak tego wcisnąć w rozkład swojego tygodnia, dlatego teraz, przymusowo zamknięta w domu, mam zamiar to wszystko zrobić. Czas minie szybciej.

To dobry czas, by nadrobić zaległości

W ciągłym biegu, z całą masą obowiązków i spotkań ze znajomymi nie miałam nigdy czasu na zrealizowanie dodatkowych projektów związanych z moillu. Od dawna w mojej głowie kłębiło się kilka nowych pomysłów. Dlatego teraz gdy spotkania towarzyskie odkładam na bok, postanowiłam się na nich skupić. Może też od dawna masz zaległości w pracy, niezrealizowane pomysły, na które nie miałeś nigdy czasu? Wolne wieczory możesz spędzić na ich realizacji. Ja będę rysować plakaty, które zawsze miały powstać, oraz w końcu zrobię oficjalną ofertę, która pojawi się na mojej stronie. Na co ty nie miałeś nigdy czasu?

Rzeczy, które zawsze chciałeś zrobić, ale zabierały ci kawałek życia

No właśnie skoro nie miałeś czasu na rzeczy związane z rozwojem i pracą, co z znalezieniem chwili na zrobienie rzeczy zbędnych, ale jednak ciekawych? Teraz możesz usiąść spokojnie na kanapie w salonie i np. zamówić wydruki zdjęć. To zawsze zajmuje cholernie dużo czasu, zgranie ich z dysku, wyszukanie najlepszych kadrów i załadowanie w formularzu internetowym. A może w końcu przygotujesz przetwory (o ile masz zapasy żywności w lodówce)? Ja zawsze chciałam nauczyć się robić szarlotkę, czas najwyższy zrealizować ten plan.

A może powrót do sportu?

No to teraz już nie mamy wymówki, że nie mamy czasu. Możemy w końcu na spokojnie skakać z Mel B lub zacząć się rozciągać rano. A może joga? Moje ciało już się cieszy na nadmiar wolnego czasu.

Po co ta presja? Może coś przyjemnego?

No dobra, a co jeśli masz posprzątane mieszkanie, nie musisz nic naprawiać, pracę wykonujesz na bieżąco i na wszystko starcza ci w życiu czasu, bo jesteś mistrzem organizacji? Co w takim wypadku masz zamiar zrobić z wolnym czasem? Nie masz pojęcia? Żeby ten wpis nie był jednym z tych, które zawierają banalne porady i myśli, na które człowiek o zdrowych zmysłach jest w stanie wpaść sam, postanowiłam na koniec zrobić listę rozrywek i praktycznych zadań, które można robić w domu. Oto ona:

 1. Niezawodny Netflix;
 2. Książki, książki i jeszcze raz książki;
 3. Zacznij naukę języka obcego (ja rozpoczęłam przygodę z rosyjskim);
 4. Zrób listę miejsc, w które polecisz, gdy skończy się to szaleństwo (ja celuję w mniej turystyczne miejsca, małe wioski, klimatyczne miasteczka i w końcu mam czas na research);
 5. Zadbaj o rozwój swoich Social Mediów (może w końcu uda mi się poszerzyć swoją publikę);
 6. Naucz się obsługi jakiegoś programu (ja celuję w Illustratora);
 7. Naucz się montażu filmów;
 8. Porób najróżniejsze zdjęcia;
 9. Ugotuj coś nowego;
 10. Może robótki ręczne? Szydełkowanie, haftowanie, tkactwo czy robienie makram? Wiem, że niektórzy odprężają się przy takich rzeczach (np. ja);
 11. Zrób sobie domowe spa;
 12. Zrób jakiś kurs online;
 13. Odkrywaj nową muzykę w najciemniejszych zakątkach YouTube lub Spotify;
 14. Przejrzyj wszystkie swoje rzeczy, może odkryjesz dawno zapomniane ciuchy i pozbędziesz się zbędnych gratów (w końcu!);
 15. Przy okazji daj drugie życie rzeczom, których nie używasz – posegreguj je na te, które sprzedasz, oddasz znajomym lub przerobisz;
 16. A może małe przemeblowanie?;
 17. Zrób maraton z Harrym Potterem;
 18. Czytaj blogi (przygotować Wam listę z moimi ulubionymi?);
 19. A może załóż bloga, którego zawsze chciałeś założyć?
 20. Taniec! Możesz nauczyć się nowego układu, albo po prostu odprężyć się tańcząc w rytm ulubionych piosenek;
 21. Wypij wino na Skype ze znajomymi z innych miast, czy państw;
 22. Uporządkuj pliki na swoim komputerze;
 23. Skasuj tysiące niepotrzebnych i nieudanych zdjęć w galerii swojego telefonu;
 24. Zaplanuj swoją przyszłość. Zrób listę rzeczy, które chcesz osiągnąć w najbliższym czasie;
 25. Spróbuj jogi, albo medytacji;
 26. Zapal kadzidełka (jeśli nie masz od nich migreny jak ja) i odpocznij leżąc na łóżku z muzyką relaksującą w tle;

A teraz lista rzeczy, które wy będziecie robić w wolnym czasie. Zadałam to pytanie na swoim Instagramie, a oto odpowiedzi moich obserwatorów:

 1. Nauka do sesji;
 2. Netflix i książki;
 3. Czystki w szafie;
 4. Zajmuję się dziećmi, a jak się uda to też popróbuję rysować;
 5. Pracuję, pracuję, pracuję;
 6. Zajmę się swoimi kwiatkami porządnie!
 7. Spać!
 8. Czytanie książkowych zaległości
Tagi: