Książki, które powinna przeczytać wasza przyjaciółka tkwiąca w toksycznym związku

Podejrzewam, że większość z Was przynajmniej raz w życiu przerabiała taki scenariusz: zapłakana przyjaciółka wpadała do was z winem i mówiła, że już nie może wytrzymać ze swoim facetem, przysięgała, że zablokuje jego numer, ale już następnego dnia zapomniała o swoich postanowieniach i jakby nigdy nic wracała do swojej „miłości”. A może to ty byłaś tą przyjaciółką? To nieistotne, po której jesteś stronie. Takiej osobie jest niezmiernie ciężko pomóc i dopóki sama nie zacznie zauważać destrukcyjnego wpływu relacji, w której istnieje i nie postanowi zadbać o siebie np. korzystając z pomocy specjalisty, nie wiele jesteśmy w stanie zrobić. Możemy jedynie cierpliwie słuchać, czekać, dać jej czas, bo wszelkie nasze rady najprawdopodobniej nie będą do niej docierały.

Skąd pomysł na ten wpis? Czy nie wspominałam już, że ostatnio przerzuciłam się na książki psychologiczne i strasznie wkręciłam się w temat działań socjopatów, manipulacji i toksycznych relacji? No właśnie. Kilka dni temu słuchając kawałka Moral of The Story Ashe pomyślałam, że może warto zrobić spis książek, które podrzucone ofierze manipulatora, pozwolą otworzyć jej oczy na sytuację, w której się znajduje. Sama podarowałam kilka z tych tytułów dwóm koleżankom. Jedna skutecznie uciekła od swojego kata.

Talking with my lawyer she said
„Where’d you find this guy?”
I said, „Young people fall in love”
„With the wrong people sometimes”

Some mistakes get made
That’s alright, that’s okay
You can think that you’re in love
When you’re really just in pain
Some mistakes get made
That’s alright, that’s okay
In the end it’s better for me
That’s the moral of the story babe

Moral of the story Ashe

Socjopaci są wśród nas Dr Martha Stout

Ta pozycja nie opisuje konkretnie toksycznych relacji, ale to kim, jest socjopata i co może z nami robić. Warto na samym wstępie zapoznać się z tematem, bo często osoba, która krzywdzi swojego partnera jest właśnie tą pozbawioną empatii istotą – psychopatą.

Rozbroić narcyza Wendy T. Behary

Kolejna książka, która opisuje kolejną zaburzoną osobę, tj. narcyza. Jest to poradnik, jak sobie z nimi radzić dzięki technikom terapii schematów. Może nie sprawi, że twoja przyjaciółka od razu zerwie ze swoją toksyną, ale może zauważy w nim cechy narcystyczne?

Szantaż emocjonalny Suzan Forward i Donna Frazier

Skoro przyswajamy wiedzę, to warto też dowiedzieć się, jakie techniki manipulacji wykorzystują niektórzy ludzie. Ta książka pomaga stawić czoła emocjonalnemu szantażowi.

Uwolnij się od psychopaty. Jak odzyskać siebie po toksycznym związku MacKenzie Jackson

W tym wypadku autor nie jest psychologiem, ale sam wyszedł z toksycznej relacji z psychopatą i postanowił pomagać innym. Opisuje swoje doświadczenia i pomaga dostrzec, że coś jest nie tak w niektórych związkach. Już na pierwszych stronach wypunktowuje zachowania, które nie powinny pojawiać się w zdrowych relacjach. Może zaboleć, ale terapia szokowa dla osoby, która spotyka się z wyniszczającą ją osobą, może być zbawienna.

Dlaczego nikt nie widzi, że umieram Renata Kim

W tej pozycji opisane są przypadki osób, które dały się zmanipulować, które były wyniszczane psychicznie przez swoich partnerów. Mimo że wszystkie te historie się od siebie różnią, mają wspólny mianownik. W wielu przypadkach ich partner nie palił się do pracy, pożyczał od nich pieniądze, był przez nie utrzymywany, odmawiał zbliżeń seksualnych, zamieszkiwał w ich domach, umniejszał ich wartości, krytykował zarobki i wykształcenie (mimo że nie miał pracy i dyplomu żadnej szkoły), opowiadał o ciężkiej przeszłości, złej rodzinie, a o swoich byłych mówił, ze ich krzywdziły i są chore psychiczne, niezrównoważone (to podobno powinno być pierwszym sygnałem, że trzeba wiać od faceta). Kobiety, które opisują swoje przeżycia, opowiadają, jak były atakowane, odpychane i na zmianę zapewniane, że są najważniejsze na świecie. Może przyjaciółka będąca w toksycznym związku zauważy podobieństwo i zainspiruje się kobietami (i mężczyznami), którzy potrafili z takich relacji uciec (nie od razu, ale ostatecznie się udawało). Co ciekawe, jedną z ofiar jest psycholożka, która sama nie wierzy, że dała się wciągnąć w grę socjopaty. To moim zdaniem pozycja obowiązkowa dla osoby tkwiącej w niszczącym ją związku.

Przestań czuć się do dupy. Zmień nawyki, które blokują twoje szczęście Andrea Owen

A to zostawcie im na deser. Osoba, która wyplątała się z trudnej relacji, mimo że czuje się lepiej, przez długi czas może odczuwać irracjonalną tęsknotę za swoim byłym, mieć zaniżoną samoocenę i czuć się do dupy. Tak działają psychopaci, manipulatorzy i narcyzi. Ten poradnik powinien pomóc im odetchnąć.

Trzymajmy kciuki za wszystkie osoby, które z różnych powodów dały się nabrać na czarujące zachowania ich późniejszych katów (przemoc to nie tylko przemoc fizyczna). W te sidła wpadają osoby młode, dorosłe, po przejściach, czy pewne siebie. Nie ma reguły. Pamiętajcie, nie ignorujcie sygnałów ostrzegawczych. Osoba, która szczerze kocha i której zależy na zdrowym związku nigdy nie będzie cię krzywdzić, manipulować, nazywać głupią, umniejszać twoich wartości, krytykować wyglądu, a następnego dnia mówić, że bez ciebie nie może żyć. Ale o tym dowiecie się z tych wszystkich książek.

Dbajcie o siebie! A my, osoby będące w zdrowych związkach lub szczęśliwe żyjące w pojedynkę, nie oceniajmy zbyt surowo naszych bliskich, którzy nie potrafią z dnia na dzień odejść od toksycznej osoby (jeżeli tego nie rozumiemy, lektura przynajmniej jednej z tych książek pomoże nie tylko naszym bliskim).